Търсене в този блог

2.26.2017

Свет. Лука (Войно-Ясенецкий). НАУКАТА И РЕЛИГИЯТА. Заключение

Заключение


   Който иска да знае за християнската религия по-подробно, нека сам да вземе в ръце Евангелието и да го прочете самостоятелно. Думата „Евангелие“ означава „Радостна вест“. Вестта за възможен нов живот, раждането в света на „нов човек“, създаден по образ Божий, е била донесена на земята от Иисус Христос. Той дойде в света, за да сподели с хората техния живот, да даде на хората учение, което, подобно на огън, може да възпламени човешките души.
    „Огън дойдох да туря на земята, и колко бих желал да беше вече пламнал!“ — казва Христос на Своите ученици. (Лк. 12:49)
    Той дойде в света, за да научи хората на свобода. „Новият човек“, както той бива разбиран в Евангелието, е преборил в себе всички изпитания, които е преборил Христос, и изпълнява Христовите заповеди. Бъдете съвършени, както е съвършен вашият Небесен Отец, милосърдни, търсете правдата, познайте истината, бъдете синове на светлината.
    Заповедта за любов към Бога, като към Отец, и за любовта към хората, като към братя, не била позната на древният свят. От този момент историята на човечеството се дели на два периода — преди Христа (обозначава се преди нашата ера) и след Христа (от рождението на Христа започва летоброенето на нашата ера). Евангелието, дадено на човечеството от Христа, е направило преврат в човешкото съзнание, то е станало причина за преоценка на онези ценности, с които е живял древният свят. Евангелието е религия на призваните към нов живот. Но призваният все още не е съвършен. И сред призваните не всички се прераждат за нов живот. Както е казал древният пророк: „мнозина са звани, а малцина избрани“ (Мт. 20:16).
    Според Евангелието, животът е безпределна борба на светлината с мрака в човешката душа. Бойното поле е сърцето на човека. Тази борба винаги е в ход и в историята на човечеството. Историята е непрекъсната смяна на явленията. Сменят се нормите на живот, променят се понятията, остаряват и отиват в небитието традициите, падат и се разрушават човешките кумири, но сред този вечно вълнуващ се океан от явления, учения и идеали остава неизменно едно учение: „да любите един другиго,... Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си (живота си) за своите приятели“ (Иоан 15:12—13).
    Христос пръв не само научил хората на тази заповед, но и пръв я изпълнил, отдавайки живота си за спасението на света.
    Ще минат векове, хилядолетия, ще се сменят едно с друго ученията, но тази заповед на Христа ще остане завинаги всесъвършена, незаменяема и ненадмината. Тя дава смисъл и съществуване, сила и воля за живот.
    Христос, Синът Човешки, завинаги ще остане идеал и винаги хората ще почитат и ценят това, което е възвестено в Евангелието. Неговите заповеди ще бъдат пътеводна звезда.
    Христос е Светлината на света. И тази Светлина ще свети на хората, докато те съществуват на земята.
    Иска ни се още един път да цитираме думите на великия руски хирург, професор Н. И. Пирогов, който е казал: „Като вярваме, че основният идеал на учението на Христа, по своята недосегаемост, ще остане вечен и вечно ще влияе върху душите, търсещи мир чрез вътрешна връзка с Божеството, нито за минута не можем да се съмняваме в това, че на това учение е съдено да бъде неугасима пътеводна светлина по криволичещия път на нашия прогрес“. 


<  >